Úspešná prax stojí na úspešnej teórii

Úspešnú prax manažéra vždy predchádza kvalitná teória manažmentu. Aj keď má na teórie mnoho ľudí vlastný názor, určite existuje veľké množstvo takých, ktoré pomohli ľuďom v živote vyriešiť nejeden problém. Bez nich by tento svet nebol tým, čím dnes je. Dobré teórie sú teda potrebné. Dobrí vedci, ktorí ich vytvárajú, hýbu svetom a zaslúžia si našu úctu, rešpekt a podporu.

„Sú to iba teórie!“

V časoch internetu a súčasného systému školstva tu máme jeden veľký problém. V tom množstve prečítaných a vypočutých informácií sme okrem dobrých teórií za tú dobu narazili aj na niektoré nezmyselné teórie a názory. Za dlhé roky štúdia sme sa všetci stretli s takým veľkým množstvom hlúpych a nezmyselných informácií, že pôvodne krásne slovo „teória“ sa takmer stalo synonymom pre nepoužiteľné táraniny a slovo „teoretik“ niektorí manažéri používajú ako dehonestujúcu nadávku.

Dá sa to použiť v živote?

Ak opomenieme zabitý čas, najväčším problémom takýchto teórií je, že sa vôbec nedajú použiť v živote. Okrem pochybnej slávy pre autora, jeho finančnej odmeny a splnenej kvóty povinne zverejnených článkov neprinesú nikomu nič užitočné. Mohli by sme nad tým mávnuť rukou, ale nepoužiteľné  táraniny sú jednou vecou veľmi nebezpečné. Ak sa totiž budete riadiť zlou teóriou, tak sa môžete v živote veľmi popáliť.

Navyše, ak má človek v mysli priveľa teórií, ktoré nefungujú alebo im nerozumie, tak mu tieto veci zaberajú miesto na jeho „mentálnom hard disku“ a „ohlúpne“ z nich. Má tam toho tak veľa, že v tom má problém nájsť a rozpoznať aj to málo, čo je správne. Ak máte doma v knižnici päťtisíc brakových kníh a iba jednu veľmi cennú, ktorá by vám možno mohla zachrániť život, v tom množstve sa veľmi ľahko stratí a keď ju budete naozaj potrebovať, nenájdete ju.

Čo je to kvalitná teória?

Takže, ako zistiť, či je prečítaná teória správna, alebo je to nezmyselná hlúposť? A ako vyzerá kvalitná teória manažmentu? Je dobré a správne iba to, čo napísal niekto s titulom alebo dobre znejúcim vysokým postavením? Určite nie. Nemám nič proti titulom, za ktorými sa skrýva skutočná praktická vedomosť. Ale čudujem sa ľuďom, ktorí slepo veria niekomu a niečomu iba preto, že ten, kto to povedal či napísal, je uznávaná „autorita“.

Najlepší test správnosti 

V mori informácií o manažmente sa dá zorientovať pomocou jedného dobrého testu. Ak údaje, ktoré niekto napíše, úspešne fungujú v živote, sú to správne údaje. Ak prečítaná teória nefunguje v praxi, tak si musíte overiť, či ste ju pochopili dobre a či ju správne používate. Ak ani po dôkladnej kontrole nepriniesla výsledky, treba ju odhodiť. Doslova sa jej treba zbaviť.

Aké výsledky má autor?

Existuje ešte jeden zaujímavý test správnosti prečítaných údajov. Ak máte možnosť, pozrite sa na život autora teórie. Ak autor má v danej oblasti výsledky a svoju teóriu úspešne realizuje v praxi, s veľkou úctou si ju naštudujem a aj ju použijem v živote.

Ale ak napríklad autor veľkej teórie o „Úspešnej ekonomike“ chodí na hrdzavom bicykli a neplatí nájomné, alebo keď vám radí finančný poradca, ako máte zainvestovať a používať peniaze a sám je chudobný ako kostolná myš, alebo keď vám tučný, chrčiaci lekár s vysokým tlakom po dvoch infarktoch ponúka päť tabletiek, ktoré vás zaručene vyliečia, tak tu zjavne niečo nie je v poriadku.

Pravdivé je iba to, čo úspešne funguje vo vašom živote. Dá sa to otočiť aj naopak: ak sa vám v živote v nejakej oblasti nedarí, zjavne sa opierate o nejaký mýtus či nepravdivý údaj, o ktorom ste uverili, že je pravdivý a dobrý pre váš život. Nájdite ho a zmeňte ho. Nikto to neurobí za vás.

Autor: Ladislav Pavlík • HCA Slovakia • www.skolamanazmentu.sk

Foto: Pavol Kulkovský • Kulkovský photography | Facebook

ALERT s.r.o., Obchodná 4, 040 11 Košice, IČO: 46 431 411, DIČ: 2023384869