Michal Homza: Naše potravinárske zariadenia pozná celý svet

Michal Homza: Naše potravinárske zariadenia pozná celý svet

MICHAL HOMZA je majiteľom, predsedom predstavenstva a výkonným riaditeľom spoločnosti PSS Svidník, a.s., ktorá sa zaoberá vývojom, výrobou, predajom, vývozom a servisom zariadení profesionálneho potravinárskeho strojárenstva, najmä strojmi na spracovanie mäsa a pivovarmi. Táto
dynamická firma, ktorá má viac než tridsaťročnú tradíciu, až 90% svojej produkcie exportuje do zahraničia a jej stroje môžete nájsť na každom svetadiele okrem Antarktídy. Je stabilným účastníkom medzinárodných výstav, členom profesionálnych asociácií mäsospracujúceho priemyslu a pivovarov
v Európe aj Amerike, uznávaným inovátorom a jedným z najdôležitejších zamestnávateľov v regióne, kde zamestnáva takmer dvesto ľudí.

Odkiaľ pochádzate a aká bola vaša cesta k vlastnému podnikaniu?

Narodil som sa vo Svidníku, chodil som na Strednú priemyselnú školu strojnícku v Snine a potom som študoval na Vysokej škole technickej v Košiciach, odbor strojárstvo. K práci som sa dostal tak, že sme zo školy ešte za socializmu dostávali pracovné umiestenky a ja som sa dostal do Tesly do Stropkova. Bolo mi to však ďaleko a tak som nastúpil do Strojární potravinárskeho priemyslu vo Svidníku, kde som dodnes. Najprv som pracoval na oddelení plánovania výroby, potom ako vedúci výroby, neskôr som robil vedúceho marketingu a zahraničného obchodu a nakoniec riaditeľa. Po siedmich mesiacoch od nastúpenia na post riaditeľa som celú fabriku kúpil. Bolo to v období po páde socializmu, keď bolo možné privatizovať a ešte pred privatizáciou sa podnik zmenil zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť.

Aké to bolo, prevziať takú veľkú fabriku?

Nuž, nebolo to vôbec jednoduché, lebo v tom období sme každý mesiac produkovali stratu tri a pol milióna slovenských korún. Ja som firmu prevzal v septembri a postupne som stratu znižoval, až kým sme sa v decembri nedostali na nulu. Za celý rok sme však stihli vyprodukovať stratu tridsaťpäť miliónov. Mal som teda čo naprávať! (Úsmev.)

Kto všetko sú vaši súčasní zákazníci?

Naši zákazníci sú hlavne spracovatelia mäsa – tí, ktorí dostávajú mäso od tých, ktorý dobytok porážajú a venujú sa výrobe mäsových produktov. Naše stroje sú určené na tzv. meat processing, teda účelové spracovanie mäsa.

Druhým segmentom sú pivovary a zariadenia pre pivovary. Nevyrábame tie úplne najväčšie stroje – tie naše sú kapacitne obmedzené do dvestotisíc hektolitrov za rok. Takisto robíme kooperácie so zahraničnými firmami a pre mnohé z nich sme subdodávateľom, aby sme naše zariadenia využili naplno.

Robíme tiež vlastný vývoj. Všetky naše stroje sú vyvíjané spoločne so zákazníkom, alebo aj so špecializovanými konzultantmi z technických oblastí, aby sme mali zaručenú najvyššiu kvalitu.

Akým spôsobom oslovujete nových zákazníkov?

Na oslovovanie nových zákazníkov používame štandardné kanály: priame maily, webstránku a najmä výstavy. Takisto máme veľa odporučení od stálych zákazníkov. Geograficky nie sme vôbec obmedzení: náš hlavný trh bol Rusko, ale naše stroje nájdete aj v Spojených štátoch, Austrálii, v celej Európe a všetky trhy na všetkých kontinentoch sú nejakým spôsobom aktívne. Nedávno sme otvorili trhy v Latinskej Amerike a zostáva nám ešte rozbehnúť Afriku, hoci v severnej Afrike už nejaké inštalácie máme. Radi by sme opäť rozbehli Spojené štáty, kde sme pôsobili v čase, keď bol kurz dolára voči slovenskej korune veľmi dobrý. Po našom vstupe do eurozóny sa to zmenilo a pre Američanov sme neboli natoľko lukratívni, ale momentálne euro slabne a je tam veľký priestor na expanziu.

Čo by ste odporúčali ľuďom, ktorí tak ako vy chcú obchodovať na celej planéte?

Medzi jednotlivými krajinami sú isté rozdiely, je tam iný prístup k samotnému obchodu. Je to otázka kultúry: arabský svet má svoju kultúru, Rusi majú svoj spôsob vyjednávania, Španieli majú svoj spôsob vyjednávania a tak ďalej. Musíte si toho byť vedomý. Ďalej, ak chcete preniknúť na nejaký zahraničný trh, musíte ho najprv osobne spoznať. Musíte spoznať ľudí, ktorí tam pôsobia a najlepšie je jedného z nich si získať. Dobre si zistite, čo ten trh potrebuje, čo na ňom potrebuje váš typický zákazník, aké má skúsenosti s podobným produktom a tak ďalej. Keď sa jedná o nový trh, musíte ísť čo najhlbšie a zistiť si čo najviac.

Na medzinárodnom trhu proti vám stoja obrovské firmy z Európy, Ruska, Ázie aj Ameriky. Ako je možné presadiť sa napriek konkurencii takých gigantov?

Najdôležitejšie je mať dobrý produkt. To je absolútny základ. Veľmi, veľmi veľkú pozornosť venujeme tomu, aby naše produkty boli vysoko kvalitné. A druhý bod je príprava. Zisťujeme si potreby zákazníka do takej veľkej hĺbky, aby mu vo chvíli, keď mu náš produkt dodáme, vyhovoval absolútne dokonale. Príprave každého obchodu venujeme tak veľa času preto, aby potom nenastali otázky ani problémy.

Táto dĺžka procesu získania zákazníka a uzavretia obchodu je veľmi rôzna. Niekedy to trvá mesiac, ale niekedy aj rok alebo dlhšie. Samotná výroba sa môže pohybovať v rámci ôsmich až šestnástich týždňov, alebo aj viac, v závislosti od veľkosti a zložitosti zákazky. Keď vyrábame zariadenia, ktoré sú plne automatické, musíme ich zostaviť a vyskúšať už u nás doma, vrátane elektroinštalácie a softwarovej podpory. Nemôžeme si dovoliť prísť k zákazníkovi a skúšať to uňho, lebo by to bolo veľmi neprofesionálne a drahé.

Našou výhodou je to, že nikoho nikdy nenecháme „na holičkách“. O každého zákazníka sa postaráme a akonáhle nastane nejaký problém, okamžite zasahujeme a postaráme sa o to.  A keďže to robíme dobre, odporúčajú nás ďalej.

Michal Homza • PSS Svidník
Ing. Michal Homza (Foto: Tomáš Benčík)

Mnohé firmy, najmä v strojárenských a výrobných odvetviach, sa sťažujú na to, že je na trhu práce nedostatok kvalifikovaných ľudí ochotných pracovať. Pociťujete tento problém aj vy a ak áno, ako ho riešite?

Je to všeobecný názor a aj ja som si myslel, že to tak je, ale napríklad od začiatku tohto roka sme do výroby prijali siedmich ľudí. Závisí to samozrejme od podmienok, ktoré ponúknete, ale najmä to závisí od množstva práce! Ak nemáte dostatok práce, ľudia k vám neprídu. Najprv musia administratívni pracovníci vyprodukovať také veľké množstvo zákaziek a objednávok, aby noví robotníci mohli prísť. Lebo keď už tí, ktorí tam sú, nemajú práce dosť, povedia o tom aj ostatným a nebudete mať dobrú povesť.

Vo svojej firme pracujete aj so svojou manželkou, aj dcérou. Aké sú vaše zásady práce s rodinou?

Neviem sa celkom presne vyjadriť k tomu, či by som to odporúčal alebo nie, lebo to vždy závisí od vzťahov v tej-ktorej rodine. Ale mne osobne to veľmi vyhovuje – veď na koho sa už môžete spoľahnúť, keď nie na svoju rodinu? Ak máte v rodine korektné vzťahy, budete mať korektné vzťahy aj vo firme a funguje to ako kdekoľvek inde. Samozrejme, nároky na rodinu sú vyššie ako nároky na ostatných, lebo rodina musí ísť príkladom.

Aké sú vaše zásady práce so spoločníkmi?

Kedysi som spoločníka mal a vyplatil som ho. Vzťahy medzi spoločníkmi by samozrejme tiež mali byť korektné, ale ja osobne si myslím, že je jednoduché mať dobré vzťahy, keď sa firme darí. Vtedy so spoločníkmi nie je problém, ale keď nastanú ťažké časy, niekto musí byt ten, kto rozhoduje a ak sa spoločníci nevedia dohodnúť, môže to byť veľký problém. Vždy a za každých podmienok treba jasne určiť, kto je vo firme šéf. Ja som zástancom toho, že aj keď je spoločníkov viacero, musí tam byť jeden, ktorý má absolútne právo prijímať rozhodnutia. Musí byť jasné, kto za to všetko nesie zodpovednosť. Potom to môže fungovať.

Na ktoré z vašich diel ste najviac hrdý?

Je ich veľa. Napríklad v Rusku máme plne automatickú linku, ktorá produkuje sedem ton mletého mäsa za hodinu. To všetko sme vrátane elektroinštalácie a softwaru zmontovali a testovali u nás na dielni a nemyslím si, že by to nejaká iná slovenská firma bola schopná urobiť. Z pivovarov som tiež hrdý na naše plne automatické zariadenia, ktoré fungujú dvadsaťštyri hodín, sedem dní v týždni a sú veľmi spoľahlivé. Vývoj stále napreduje za svoj cieľ stále považujem to, aby sa to, čo sme práve vyvinuli, dobre predávalo.

Ako by si mal majiteľ zorganizovať svoju firmu tak, aby mal čas pre seba, pre rodinu, pre firmu aj pre jej rozvoj?

V prvom rade musí mať podriadených, na ktorých môže delegovať svoje dôležité činnosti. Neodporúčam však úplne sa oddeľovať. To, že tam máte nejakých ľudí ešte neznamená, že sa od nejakej aktivity môžete úplne oddeliť. Stále tam musíte mať svoju kontrolu a moja skúsenosť ma učí, že majiteľ musí byť stále na trhu. Musí mať stále aktuálne informácie, lebo trh sa vyvíja veľmi rýchlo: prichádzajú nové trendy, nové spôsoby, noví konkurenti. Treba byť pozorný. Majiteľ určuje to, kde svoju firmu chce mať. Jeho manažéri sa o to majú postarať.

V akom poradí by mal majiteľ odovzdávať svoje jednotlivé činnosti?

Činnosti treba odovzdávať podľa toho, kde máte pripraveného človeka, ktorý to môže prevziať. Manažér by nikdy nemal plne odovzdať financie, musí kontrolovať predaj a príjem z neho a samozrejme, ak chce mať zisk, musí kontrolovať výdavky.

Mne sa osvedčilo, keď som svoje činnosti odovzdával manažérom, ktorí vyrástli vo vnútri firmy. Títo ľudia firmu poznajú, vedia, ako to tu funguje a nový človek by sa po príchode do firmy len učil.

Na základe čoho sa rozhodujete o tom, či niekoho povýšiť?

Len na základe produkcie a výsledkov. Ak má ten človek dobré štatistiky, môže ísť hore. Veľkým činiteľom je aj jeho vlastná ochota. Nemusí platiť to, že ten najviac výkonný človek bude dobrým manažérom. Mám aj ľudí, ktorí sú vysoko výkonní, no vedúcimi nechcú byť, ani by z nich dobrí vedúci neboli. Dobrý vedúci musí byť v prvom rade dobrý podriadený, musí si vážiť ostatných ľudí, musí ich mať rád a musí byť ochotný im pomôcť, keď je to potrebné. Tieto vlastnosti nemá každý človek. Ak šéf nemá rád ľudí a podriadených, tak to nemôže fungovať.

Keď je šéf čerstvo povýšený na manažérsku funkciu, najprv mu ukážeme, ako má niečo robiť a potom ho nechávame, nech to robí sám. A keď sa mu darí, snažíme sa mu do toho nezasahovať, ale stále ho sledujeme pomocou štatistík a reportov.

Čo by ste urobili pre zlepšenie podnikateľského prostredia a spoločenskej situácie na Slovensku?

V prvom rade je potrebné zaviesť poriadok a odstrániť všetky pololegálne praktiky v podnikaní. Z trhu alebo spoločnosti by mali byť odstránení ľudia, ktorí sú neplatiči, nekonajú čestne, vynucujú si neférové podmienky a tlačia svojich dodávateľov do nelegálnych aktivít. V každom prípade by som bol za to, aby sa do podnikania dostala etika. To je pravdepodobne tá najdôležitejšia vec. To, ako to urobiť, je druhá vec – hovorí sa síce, že ryba smrdí od hlavy, ale iba zmenou tej hlavy to nezlepšíme. Skôr je dôležité, aby ľudia pracovali na sebe, aby tieto činy videli a až potom budú výsledky. Skôr je potrebné meniť základy ako ten vrchol. Etika v podnikaní je korektné správanie a dodržiavanie všetkých pravidiel, ktoré platia. A je to takisto zdravý rozum, lebo nečestné konanie je vždy aj hlúpe konanie.

Foto: Tomáš BenčíkTomáš Benčík – Photography | Facebook

ALERT s.r.o., Obchodná 4, 040 11 Košice, IČO: 46 431 411, DIČ: 2023384869