Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Ako získať motivovaných ľudí
Motivácia je téma stará ako ľudstvo samotné. Už pravekí lovci si všimli, že nie každý z nich sa ochotne postavil s oštepom v ruke voči bežiacemu stádu. Ich potomkovia, stredovekí remeselní majstri videli, že niektorí učni sa naozaj snažia niečo naučiť, kým druhých nič nezaujímalo. A armády celého sveta sa od nepamäti snažia ideologickou prípravou a plamennými prejavmi veliteľov zvýšiť ochotu vojakov riskovať svoj život v bitke za niečo či proti niekomu. Toto všetko súvisí s motiváciou ľudí.
Ak sú vaši ľudia správne „nažhavení“ do práce, môžu dosahovať veľké výsledky. Ak sú bez záujmu, neurobia nič, čo im neprikážete, a aj tak nad nimi musíte stáť „s bičom v ruke“.
Ako sa v práci prejavuje dobre namotivovaný človek? V prvom rade je zjavná jeho veľká chuť niečo urobiť. Charakterizuje ho jeho vlastná iniciatíva a veľký záujem o prácu. Nemusíte ho nútiť, naháňať ani prosiť, sám sa dožaduje práce a keď jednu úlohu dokončí, sám si nájde ďalšiu. Veľa sa pýta, zaujíma sa, dáva návrhy. Pracuje naplno aj vtedy, keď ho nikto nevidí a jeho šéf nie je prítomný. Vidieť jeho vysokú snahu prekonávať prekážky. Celá fyzická aj duševná časť jeho osobnosti je plne nasadená na dosiahnutie výsledku. Motivovaný človek používa v práci vnútornú silu, vyplývajúcu z vlastného dobrovoľného rozhodnutia niečo spraviť.
Najlepším indikátorom dobrej motivácie je ochota človeka konať. Ak človek niečo robí ochotne, tak to robí dobrovoľne a s radosťou. Zrejme si tú prácu dobrovoľne vybral alebo súhlasil s jej pridelením od iného. Danú prácu bude teda robiť iniciatívne. Ak je plne kompetentný, môžeme od neho očakávať dobré výsledky.
Čo dodáva človeku veľkú ochotu niečo robiť? V prvom rade je to správny účel práce. Existujú tisíce účelov, dôvodov či pohnútok do práce. Ak tento účel poznáte, môžete sa na jeho základe rozhodnúť o správnom nasadení ľudí.
Deklarovaný účel nie je vždy skutočný
Ak sa rozprávame o účele ako o hnacom motore konania a zdroji energie na prekonávanie prekážok, hovoríme o niekoľkých veciach, ktoré musíme stále brať do úvahy. Prvý účel má pracovník samotný. Je to dôvod, prečo on chodí do práce. Iný účel je dôvod, prečo organizácia potrebuje, aby sa vykonávala práca daného postu. A je tu ešte účel celej organizácie, pre ktorý vznikla a existuje. Napríklad pracovník pracuje vo firme ako obchodník, lebo nerád sedí v kancelárii, rád sa vozí v aute a rád stretáva nových ľudí, a pritom si ešte chce aj zarobiť. To sú jeho účely. Vo firme je jeho post zriadený preto, lebo potrebujú niekoho, kto im bude nosiť objednávky na ich tovar. To je účel postu predajcu. A firma ako celok existuje preto, lebo vyrába a dodáva spoľahlivé ložiská do strojov. Ak sú tieto tri účely v súlade, alebo aspoň nie sú proti sebe, pracovník môže spokojne vykonávať svoju robotu a nebude strácať ochotu pracovať.
Celý článok si prečítate v knihe Ladislava Pavlíka • AKO FUNGUJÚ ÚSPEŠNÉ FIRMY.
Autor: Ladislav Pavlík • HCA Slovakia • www.skolamanazmentu.sk
Kategórie