Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Živnosť alebo trvalý pracovný pomer?
Veľa firiem pri obsadzovaní niektorých pracovných pozícii ponúka potenciálnym uchádzačom o pracovné miesto možnosť výberu pracovať na trvalý pracovný pomer alebo na živnosť. Tento pomerne rozšírený postup však nemusí byť vždy striktne správny. Poďme sa spoločne pozrieť na to, kedy a v akých podmienkach je možné ho aplikovať.
Zo strany firmy (teda potenciálneho zamestnávateľa) niekedy dochádza aj k situácii, v ktorej je zamestnanec „nútený“ k tomu, aby svoj trvalý pracovný pomer zmenil na živnosť. V takom prípade ide o zmenu pracovného vzťahu na obchodný vzťah aj napriek tomu, že táto fyzická osoba (spomínaný zamestnanec) naďalej vykonáva tú istú závislú prácu. Tá je pritom v Zákonníku práce presne definovaná a má presne stanovené črty.
Závislá práca
Za závislú prácu sa považuje práca, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca. Považuje sa za výlučne osobný výkon práce zamestnanca podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu od neho, na jeho náklady a pomocou jeho výrobných prostriedkov, na jeho zodpovednosť a v ním určenom pracovnom čase. Pokiaľ ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovaných činností, musia byť splnené všetky vyššie uvedené skutočnosti. Ak nie je splnená čo i len jedna z nich, nejde o závislú prácu.
Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere (založenom pracovnou zmluvou), v obdobnom pracovnom vzťahu (ktorý vzniká najmä pri výkone štátnej služby), alebo výnimočne aj v inom pracovnoprávnom vzťahu podľa podmienok stanovených v zákone (napríklad pri dohode o vykonaní práce, dohode o pracovnej činnosti a dohode o brigádnickej práci študentov).
Zmenou pracovnoprávneho vzťahu na obchodný vzťah sa zamestnanci menia na podnikateľov. Stávajú sa z nich samostatne zárobkovo činné osoby (živnostníci) aj napriek tomu, že nedochádza k naplneniu základných charakteristík podnikania (k vykonávaniu pracovnej činnosti za účelom dosiahnutia zisku).
V zmysle platných ustanovení Obchodného zákonníka podnikaním je sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. Podnikatelia sú zapísaní najčastejšie v živnostenskom alebo obchodnom registri.
Povinnosti zamestnávateľa voči zamestnancom i živnostníkom
Zamestnanie zamestnanca na trvalý pracovný pomer znamená pre zamestnávateľa tieto povinnosti:
1. Uzatvoriť s ním pracovnú zmluvu, alebo niektorú z dohôd. Už pri tomto kroku, ak to sám zamestnávateľ nevie, musí o spísanie takejto zmluvy požiadať personalistu, prípadne právnika.
2. Prihlásiť zamestnanca do Sociálnej a príslušnej zdravotnej poisťovne.
3. Oboznámiť ho so smernicami, pracovným poriadkom zamestnávateľského subjektu a následne aj s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci (BOZP).
4. Zamestnávateľ musí dodržiavať Zákonník práce v častiach, kde má povinnosti voči zamestnancovi a to najmä poskytovať mzdu, mzdové zvýhodnenia, stravovanie, dovolenku a náhrady pri prekážkach v práci. Musí mu takisto poskytnúť skúšobnú dobu, odchodné, odstupné a dodržiavať všetky lehoty.
5. Zamestnávateľ okrem toho musí zamestnať mzdovú účtovníčku, aby mu pre zamestnanca spracovala mzdy , odvody, podklady pre daň, výplatné pásky a podobne.
6. Samozrejme, aj ďalšie náležitosti Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný dodržiavať.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak zamestnávateľ na danú pozíciu „prijme“ živnostníka, odbremení sa o povinnosti uvedené v bodoch 1 – 6. S takýmto živnostníkom podpíše obchodnú zmluvu. V obchodnej zmluve si dohodne podmienky výkonu práce a odbúra sa mu tak administratívna práca, ktorú je potrebné vykonať pre zamestnanca, keďže pre živnostníka spracuje len jeho faktúru. Z toho je jednoznačné, že živnostník stojí firmu menej ako zamestnanec.
Živnostník na seba preberá činnosti ako sú viesť si účtovníctvo, sledovať svoje príjmy a výdaje, odvádzať za seba odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne, spracovať si daňové priznanie a odviesť dane. To na druhej strane však neznamená, že živnostník nemôže pracovať vo firme na pracovnú zmluvu alebo na dohodu. V takomto prípade sa stáva živnostník zamestnancom a má všetky jeho výhody. Podmienkou však je, že živnostník nemôže v tej istej firme vykonávať tú istú prácu na živnosť aj na trvalý pracovný pomer. Zo strany živnostníka, ak má súbeh živnosti a pracovného pomeru, je povinný si vykonať daňové priznanie z obidvoch činnosti, jednak zo závislej činnosti ako aj zo živnosti v jednom daňovom priznaní. Tu mu zamestnávateľ vystaví doklad (tzv. Potvrdenie o príjme). Potvrdenie musí obsahovať príjem, ktorý dosiahol u zamestnávateľa, odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne z dosiahnutého príjmu a zaplatené preddavky na daň.
Ak zamestnávateľ chce zmeniť existujúci pracovnoprávny vzťah so zamestnancom na obchodný, nemôže tak urobiť, pokiaľ ide o závislú prácu. Súčasne osoba, ktorá má prácu vykonávať, musí mať status podnikateľa a oprávnenie na podnikanie v potrebnom rozsahu. Zamestnávateľ a podnikateľ (teda bývalý zamestnanec) v takom prípade môžu dohodnúť niektorú zo zmlúv podľa Obchodného alebo Občianskeho zákonníka.
Autor: Mária Pindrochová
Foto: Rudolf Baranovič • www.baranovic.sk
Kategórie