Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Teambuilding ako inštitút pracovného práva
Pracovný život tvorí asi najväčšiu časť života každého z nás. Tento fakt má pritom stúpajúcu tendenciu, pretože v práci trávime čoraz viac času. Počas výkonu práce a plnení pracovných úloh sa stávame súčasťou spoločnosti, pracovného kolektívu – „tímu“. Z týchto dôvodov je v našom živote podstatné, aby sme sa v pracovnom kolektíve cítili komfortne, vedeli sa osobnostne zaradiť a čo najviac prejaviť naše profesionálne, ale aj charakterové kvality.
S ľuďmi tvoriacimi náš pracovný kolektív, a to nielen s kolegami, ale aj našimi nadriadenými, sme v dennodennom kontakte. Preto je nanajvýš vhodné udržiavať korektnosť vzájomných pracovných vzťahov a nemenej podstatné je aj stmeľovanie a budovanie tímovej spolupráce či snaha o efektívnosť a otvorenosť vzájomnej komunikácie za súčasného dodržiavania profesionálnej etiky.
Zamestnávatelia v dnešnej dobe za týmto účelom v rámci sociálnej politiky čoraz častejšie usporadúvajú pre zamestnancov rôzne spoločenské aktivity. Zameranie týchto aktivít môže byť ako vzdelávacie, tak aj oddychové. Nejde pritom len o organizovanie „povinného“ vianočného večierka, na ktorom sa sumarizuje uplynulý pracovný rok, ale aj iné udalosti: športové aktivity ako napr. športové dni, firemné hry, firemná turistika alebo relaxačné pobyty a iné. Tieto sú uskutočňované počas pracovného času alebo v niektorých prípadoch aj vo voľnom čase. Všetky tieto činnosti možno v súhrne označiť pojmom teambuilding.
Teambuilding podľa litery zákona
Každého zamestnanca v pracovnom pomere, ale aj jeho zamestnávateľa pravdepodobne zaujíma, čo o teambildingu hovorí zákon, konkrétne Zákonník práce. Pozná vôbec Zákonník práce tento pojem? Ide o právny inštitút a hrozia vám nejaké riziká, ak sa týchto „pracovných“ aktivít odmietnete zúčastniť? A čo v prípade, že na teambuildingu utrpíte úraz? Ďalšou často diskutovanou témou je aj to, či zamestnávateľ môže so zamestnancom z dôvodu odmietnutia účasti na teambuildingovej akcii ukončiť pracovný pomer.
V prvom rade je potrebné skonštatovať, že Zákonník práce pojem teambulding vôbec nepozná a priama zákonná regulácia v tomto smere neexistuje. Márne by sme hľadali ustanovenia zákona, ktoré by zamestnávateľovi prikazovali uskutočňovať takýto druh starostlivosti o zamestnanca.
Zákonník práce na možnosť teambuildingu poukazuje nepriamo, nakoľko deklaruje povinnosť zamestnávateľa vytvárať pracovné podmienky, ktoré zamestnancom umožňujú čo najlepší výkon práce podľa ich schopností a vedomostí, rozvoj tvorivej iniciatívy a prehlbovanie kvalifikácie.
Tieto pracovné podmienky možno v praxi zabezpečovať aj formou teambuildingu. Teambuilding predstavuje druh sociálnej politiky zamestnávateľa, ktorý zaraďujeme k moderným metódam, najmä ako prostriedok starostlivosti zamestnávateľa o zamestnancov smerujúci k zaisteniu ich harmonickej a efektívnej spolupráce. Znamená to, že ide skôr o kategóriu spoločenskú ako právnu, avšak môže mať následky v právnej sfére zamestnanca a zamestnávateľa v podobe napr. vzniku úrazu počas teambuildingu.
Úrazy na teambuildingu
V tejto súvislosti si musíme odpovedať najmä na otázku, či možno teambuilding považovať za výkon práce v zmysle pracovného pomeru u zamestnávateľa. Pracovným úrazom sa podľa Zákonníka práce rozumie poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s plnením úloh, nezávisle od vôle zamestnanca, krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov. Môže pritom ísť o vplyvy mechanické, ale aj chemické a duševné. Za pracovný úraz je možné pokladať aj úraz, ktorý sa stal pri výkone práce alebo v priamej súvislosti s týmto výkonom následkom prírodných udalostí. Za pracovný úraz možno považovať aj úraz, ktorý sa stal následkom plnenia pracovných povinností, resp. došlo k nemu pre plnenie pracovných povinností zamestnanca. Úraz na ceste do zamestnania a späť však nie je pracovným úrazom. O pracovný úraz taktiež nejde v prípade, ak došlo k poškodeniu zdravia zamestnanca v čase, keď prekročil, resp. vybočil z právneho rámca plnenia pracovných úloh.
Znamená to, že základným kritériom pre posúdenie existencie pracovného úrazu je zistenie, či je daná príčinná súvislosť medzi vznikom pracovného úrazu a výkonom práce. Rozhodovacia prax súdov sa s otázkou pracovného úrazu počas teambuildingu, napr. úraz zamestnanca na firemnej akcii, vysporiadala nasledovne.
V prípade posudzovania, či daný úraz, ku ktorému došlo počas teambuildingu, je možné posudzovať ako pracovný úraz, judikoval Najvyšší súd Českej republiky, že zmyslom a účelom teambuildingu je prehlbovanie vzájomných interpersonálnych väzieb zamestnancov, ich schopnosti vzájomne kooperovať a schopnosti spolupracovať s ostatnými zamestnancami, pričom takéto aktivity by sme mohli považovať za účasť na školení smerujúcu k prehlbovaniu kvalifikácie, ktorú je zamestnávateľ oprávnený zamestnancovi uložiť a pôjde tak o činnosť v priamej súvislosti s plnením pracovných úloh. Je potrebné spomenúť, že ak zamestnávateľ uloží povinnosť zamestnancovi zúčastniť sa na teambuildingu a takáto aktivita sa uskutočňuje mimo pravidelného pracoviska, považujeme to za vyslanie zamestnanca na pracovnú cestu, ktorému patrí náhrada preukázaných cestovných výdavkov, výdavkov za ubytovanie, stravné, náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov a náhrada preukázaných cestovných výdavkov za cesty na návštevu jeho rodiny, pričom do úvahy prichádzajú aj nároky ako mzda za prácu, nadčas či mzda a náhrada mzdy za prácu vo sviatok.
Okrem toho však pre záver, či poškodenie zdravia, ktoré zamestnanec utrpel pri niektorej z aktivít v rámci tzv. teambuildingu, môže byť považované za pracovný úraz, nie je rozhodujúce formálne označenie tohto kurzu tímovej spolupráce v príslušných dokumentoch, ale vlastná obsahová náplň činnosti, pri ktorej zamestnanec úraz utrpel.
V prípade, že máte osobné negatívne skúsenosti s teambuildingovými akciami, odporúčame prípadné úrazy riadne zdokumentovať, zabezpečiť dôkazy a pokiaľ ste presvedčený o vzniku vašich nárokov a tieto chcete súdnou cestou voči zamestnávateľovi uplatniť, určite je vhodné za účelom vypracovania kvalifikovaného žalobného návrhu vyhľadať právnu pomoc advokáta.
Autor: Michaela Bezáková • Lion Law Partners, s.r.o.
Foto: Vladimír Veverka • www.vladoveverka.sk
Kategórie