Ako sa stať bohatým človekom?

Veľa ľudí sníva o tom, že budú finančne zabezpečení až do konca života. Existuje niekoľko jednoduchých vyskúšaných a funkčných zásad, použiteľných pre firmu aj jednotlivca. Niektoré z nich tu uvediem. Pre finančných dobrodruhov, expertov na chudobu, na vašu chudobu, alebo „odborníkov“ na to, ako vás obrať o peniaze, tieto zásady nebudú reálne a možno budú pre nich dokonca smiešne.

Stretávam aj takýchto ľudí a viem, ako reagujú. Väčšinou nemajú svoje peniaze a ohurujú iných na požičaných či lízovaných veľkých autách. To, že sa z toho smejú, je iba im na škodu. Ale bude to aj vaša škoda, ak im naletíte.

Poznám veľa bohatých ľudí a poznám aj dosť chudobných ľudí. Vždy ich pozorne počúvam, čo oni hovoria o peniazoch. Ich názory ma zaujímajú, lebo vidím, ako vedia narábať s majetkom a vidím aj to, v akej sú dnes situácii.

Videl som dosť exekúcií vo firmách či rodinách, videl som ľudí žiť v chudobe nedlho po tom, čo prišli o dom, byt či záhradu starej mamy. Preto viem, že tieto zásady sú životne dôležité pre každého človeka a ich porušenie vedie k veľkým problémom. Vo financiách platí omnoho viac ako kdekoľvek inde, že zdravý sedliacky rozum je to hlavné, čo je treba používať.

Ako sa sa stať (a zostať) milionárom?

Začína to jednoducho. Základom príjmu je produkcia.

1.Najprv musíte mať alebo vedieť urobiť niečo hodnotné, za čo sú ochotní ľudia vám platiť veľké peniaze.

2. Ak to niečo bude skutočne hodnotné a pre ľudí aj užitočné, budú vám platiť a budú sa k vám vracať. Ak predávate nejakú hlúposť, ak oklamete klientov alebo sa iba hráte na užitočného a vôbec klientom nepomôžete, tak budete mať trvalý problém so získavaním zákazníkov a budete mať nedostatok peňazí.

3. To niečo užitočné, čo máte, dodávajte trvalo vo vysokej kvalite. Dodávajte to rýchlo a vo veľkom množstve.

4. Vždy vymeňte svoj tovar, či služby za peniaze, nie za papier – objednávku na tovar, či prácu. Nerobte pre neplatičov! Snažte sa čo najväčšiu časť peňazí brať dopredu. Aspoň zálohu. Vyhnete sa množstvu starostí s neplatičmi.

5. Ak pracujete v takej oblasti, kde všetci dávajú 120-dňové splatnosti, tak popremýšľajte, či by ste pri svojom vybavení, schopnostiach a ľuďoch vedeli robiť aj niečo také, za čo by ste mohli peniaze brať dopredu. Ak robíte kvalitnú prácu a trošku popremýšľate, určite niečo nájdete. Napr. ak ste stavbár, nemusíte stavať hypermarkety a potom žobrať o peniaze a čakať 5 rokov na zádržné. Môžete stavať rodinné domy, kde si na vás zákazník rád počká a dá zálohu dopredu. Podmienka je, že ste dobrý.

6. Zarábajte veľa peňazí. S tým súvisí veľa vecí, ale ak nebudete mať príjem, nikdy bohatý nebudete. Vyhýbajte sa neefektívnym činnostiam, ktoré neviete vymeniť za peniaze alebo  k ich vytváraniu neprispievajú.

7. Pamätajte si: Plánovať, riadiť, kontrolovať a zabezpečiť príjem firmy je dôležitejšie, ako neustále strážiť výdaj každého centu. Hlavnú pozornosť vždy dajte na zabezpečenie príjmu. Až na druhom mieste je neustále strážiť výdaje.  Ono sa to píše ľahko, ale ak má človek dlhy, tak mu pozornosť berú všetky možné nezaplatené faktúry. Tie treba zaplatiť. Ale aj tak každý deň hlavne premýšľajte, ako peniaze dostať do firmy. Lebo dlhy zaplatíte iba z prijatých peňazí.

8. Výdaj musí byť vždy menší ako je príjem. Najčastejšie porušované pravidlo. U štátu, v mestách a obciach dokonca uzákonené (?!) hlasovaním poslancov.

9. Zúrivo si strážte výdaje. To je veľmi dôležité. Každý cent dvakrát otočte skôr, než ho vydáte. Šetriť treba neustále. Ak sa nedarí, šetrenie je to prirodzené. Ale nepovoľte v ostražitosti ani vtedy, ak sa firme veľmi darí a príjmy vysoko prekračujú nutné výdaje.

10. Ak sú dnes vaše výdaje dlhodobo väčšie ako príjmy, tak raz to určite skončí katastrofou. Niečo rýchlo zmeňte, pár výdajov budete vedieť ba aj musieť okresať, proste niečo sa dá vždy ušetriť. Veľmi často je funkčným a „záchranným“ riešením poobzerať sa po inom zdroji príjmu. V tejto situácii si neberte nový úver! Brať úver na splácanie úveru iba zväčšuje dlh a odkladá problém a popravu vašej firmy. Príjem má byť z produkcie a nie z úverov, kontokorentov či eurofondov.

11. Dobrá rada: niekedy vo firmách (ale aj domácnostiach) stačí iba zaviesť poriadok a trochu disciplíny v kontrole výdajov a všetko sa ako zázrakom otočí a opäť budete ziskový.

12. Príjem = Poriadok. Chudobní ľudia majú zvyčajne neporiadok v práci, vo veciach, v papieroch, v zásadách života.

13. Nezadlžujte sa. Je lepšie počkať tri roky a našporiť si na auto, ako sa rýchlo zadlžiť, splácať nejakú vec 10 rokov a preplatiť ju o 50 – 100 %. Keď každú kupovanú vec preplatíte o 50%, tak zbohatne vaša banka. Vy im to zaplatíte a oddriete, ale nezískate nič.

14. Ak už máte dlhy, čo najskôr sa ich zbavte.

15. Buďte skromný a kupujte si iba to, čo skutočne potrebujete k životu a prevádzku firmy. Pomaly ďalej zájdeš.

16. Dodržiavajte všetky zákony tak, aby ste s peniazmi nerobili nič nelegálne. S peniazmi robte len to, o čom môžete slobodne hovoriť. Strach o nakradnuté peniaze alebo strach z odhalenia nelegálnych krokov znižuje alebo zastavuje ďalší príjem.

17. Vždy si zriaďte rezervný účet. Vytvorte si rezervu! Najlepšie je, ak je to fyzicky iný účet ako váš hlavný účet a ešte lepšie je, ak je v inej banke. Má to iba jeden triviálny dôvod: najväčším „nebezpečenstvom“ pre rezervu som zvyčajne ja sám. Treba si sám sebe sťažiť prístup k rezervným peniazom.

18. Na vašu rezervu sa vždy dívajte ako na povinný výdaj – vždy si zaplaťte sami sebe, vždy to spravte!

19. Na rezervu si pravidelne odkladajte pevne stanovenú časť hrubého príjmu. Jednotlivci si zvyčajne odkladajú okolo 10 % príjmu, väčšina firiem si odkladá 1-5 % príjmu podľa obratu a typu činnosti.

20. Na rezervu posielajte peniaze priebežne, firmy denne až týždenne, zamestnanci každý mesiac, podľa frekvencie príjmu.

21. Rezerva nie je to, čo vám zostane na konci mesiaca. Rezerva je iba to, čo ste už bezpečne odviedli a „schovali“ na iný účet. Skutočne urobte prevod.

22. Na rezervu potom „zabudnite“. Tvárte sa, že ani nie je. Treba ju „schovávať“ pred sebou samým. Nikomu ju nesľubujte.

23. Rezervu nikdy nepoužívajte na bežné operačné výdaje.

24. Ak potrebuje väčší mimoriadny výdaj, nerozbite si ťažko neškrabané peniažky. Na rezervu sa nesiaha! To je REZERVA! Je ľahšie pridať na dva týždne vo výkonnosti o 30% a tie mimoriadne peniaze zarobiť ako rozbiť rezervu a potom ju opäť horko ťažko znovu 3 roky vytvárať.

25. Rezerva vám dáva pocit istoty a bezpečia, ak by naozaj nastali ťažké časy.

26. Ak už máte na účte milión, tak vy diktujete pravidlá pri budúcej kúpe domu, sústruhu alebo firmy.

27. Robte to. Ak to už náhodou nerobíte takto, skúste to. Budete prekvapený aké je to jednoduché a funkčné.

28. Všetky tieto body platia rovnako pre jednotlivca, rodinu, firmu, organizáciu či štát.

Predpokladám, že už dnes nejaký príjem máte. Tak začnite tým, že si  zriadite nový účet, a na svojom bežnom účte dáte trvalý príkaz – každý mesiac previesť na Rezervu napr. 1000 €  (alebo aj 100 € – podľa toho, koľko na to dnes máte). A keď peniaze náhodou dnes nemáte, niečo z toho, čo je hore popísané, porušujete. Nájdite to, čo porušujete a zmeňte to. Nikdy nie je za vašu finančnú situáciu  zodpovedná vláda, konkurencia alebo počasie. Ste to vždy len a len VY. 

Autor: Ladislav Pavlík • HCA Slovakia • www.skolamanazmentu.sk


ALERT s.r.o., Obchodná 4, 040 11 Košice, IČO: 46 431 411, DIČ: 2023384869